Bisiklet Bakımı İpuçları

Bisikletinizi düzenli olarak kontrol edin

Veya bunu yerel bayinize yaptırın. Eskiyen parçalar erkenden değiştirildiğinde bisikletiniz size iyi hizmet edecek ve uzun yıllar keyifli sürüşler sunacaktır. Bisikletinizin sizde gerekli hissi uyandırması için Shimano, bisikletinizi yılda en az bir kez bakıma sokmanızı öneriyor. Yerel bayiniz yardıma hazır.

Bisikletinizdeki küçük sorunlarla ilgilenmek de akıllıca olacaktır. Bir sorun tespit ettiğinizde yapılacak en iyi şey bunu hemen düzeltmektir. Bu küçük sorunların bakımı için ne kadar çok beklerseniz durum çoğu zaman daha kötü bir hal alır.  


 

Parça değişiminin gerekliliğinden emin değil misiniz?

Bike performance check

MTB ipuçları

alt

1. İpucu - Temizlik

Her sürüşten sonra bisikleti temizlemek bakım yapmanın önemli bir parçasıdır. Özellikle çamurlu bir sürüşten sonra temizliği geciktirmemek iyi olur. Zincir halkalarının arasındaki toprağı ve kiri mutlaka çıkarın.  

alt

2. İpucu - Fren balatalarınızı kontrol edin

Fren balataları: Aşınma ve doğru ayar kontrolü yapın. Fren balatalarını ve ayrıca jantların frenleme yüzeyini iyice temizleyin. Bu, her iki bileşenin de ömrünü uzatacaktır. Shimano frenleme sisteminizin gücünü ve dayanıklılığını korumak için daima Shimano fren kartuşları kullanın.

alt

3. İpucu - Somunları ve cıvataları kontrol edin

Somunların ve cıvataların sıkı olduğunu düzenli olarak kontrol edin. Eğer paslanma varsa onları değiştirmeniz gerekir. Paslanmayı önlemek için bunları düzenli olarak Shimano yağları ile yağlayın. Veya paslanmaz somunlar ve cıvatalar kullanabilirsiniz.

alt

4. İpucu - Zinciri, kaseti ve zincir halkalarını kontrol edin

Zincirin doğru gerginlikte olduğunu ve kaset ve/veya zincir halkalarının değişim zamanını kontrol edin. Kablolarınızda aşınma olup olmadığını kontrol etmeyi ve gerekirse bunları değiştirmeyi unutmayın.

YOL ipuçları

alt

1. İpucu - Fren balatalarınızı kontrol edin

Aşınma ve doğru ayar kontrolü yapmak için fren balatalarınızı yakından inceleyin. Fren balatalarını ve ayrıca jantların frenleme yüzeyini iyice temizleyin. Bu, her iki bileşenin de ömrünü uzatacaktır. Üstün frenleme performansı sağlamak ve Shimano frenleme sisteminizin güvenliğini korumak için daima Shimano fren balataları kullanın.

alt

2. İpucu - Fren ayarı

Ön ve arka freni kollarınızın gücüne göre ayarlayın. Eğer sağ kolunuz daha güçlüyse arka freni bisikletin sağ kısmına ayarlayın. Sol el de ön freni kontrol edecektir. Bunun avantajı, aniden durmanız gerektiğinde arka freni daha güçlü bir şekilde sıkabilmektir. Bu, gidonun üstünden uçmanızı önleyecektir.  

alt

3. İpucu - Düzenli bakım

Eğer bisikletinizin bakıma ihtiyacı varsa çok beklemeyin. Ne kadar çok beklerseniz durum çoğu zaman daha kötü bir hal alır. Kendi bisikletiniz üzerinde çalışıyorsanız doğru bakım aletlerini kullandığınızdan emin olun. Aletler de bileşenler kadar önemlidir. Özel formüle sahip Shimano yağ arıtıcımız bisikleti gerekli şekilde temizler. Bisiklet üzerindeki ulaşması zor yerler için de faydalıdır.  

alt

4. İpucu - Temiz bir zincir çok önemlidir

Her iki veya üç sürüşten sonra zinciri bir bezle silmenizi öneriyoruz. Kiri halkaların arasına bulaştırmamaya dikkat edin. Yağ kiri tutan bir şey olduğu için kaseti yağlamayın.

En iyi hizmeti yerel bayinizde bulacaksınız.

Yakınlarda her zaman bir Shimano bayisi olduğunu bilmek güven verir.

Doğru parçayı bulun

Shimano bileşenleri, sadece Shimano Original Parts kullanıldığında %100 orijinal kalır.

Çerez onayı

Bu İnternet sitesi, kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanmaktadır.