Tipy pro údržbu kola

Pravidelně své kolo kontrolujte

Nebo prohlídku svěřte svému místnímu prodejci. Pokud opotřebované díly brzy vyměníte, bude vám vaše kolo sloužit a dělat vám radost ještě mnoho let. Abyste z kola měli takový pocit, jaký má být, doporučuje Shimano provádět servis kola minimálně jednou ročně. Pomůže vám místní prodejce.

Je také prozíravé věnovat pozornost drobným defektům. Jakmile na svém kole zjistíte nějaký problém, je nejlepší ho rovnou odstranit. Často to bývá tak, že čím déle odkládáte údržbu takových drobných závad, tím více se zhoršují.  


 

Nevíte, zda je třeba vyměnit díly?

Kontrola výkonnosti kola

Tipy pro MTB

alt

Tip 1 Čištění

Očištění vašeho kola po každé jízdě je důležitou součástí údržby. Obzvlášť po jízdě v blátě je nejlepší čištění příliš neodkládat. Odstraňte prach a nečistoty mezi články řetězu.  

alt

Tip 2 Zkontrolujte své brzdové destičky

Brzdové destičky: zkontrolujte míru opotřebení a správné seřízení. Brzdové destičky a také brzdný povrch ráfků důkladně očistěte. Prodloužíte tak životnost obojího. Pro zachování brzdné síly a životnosti svého brzdného systému Shimano využívejte vždy brzdové špalky Shimano.

alt

Tip 3 Zkontrolujte šrouby a matice

Pravidelně kontrolujte utažení šroubů a matic. Pokud korodují, vyměňte je. Pro předcházení korozi je pravidelně ošetřujte mazivy Shimano. Nebo používejte šrouby a matice z nerezové oceli.

alt

Tip 4 Zkontrolujte řetěz, kazetu a převodníky

Zkontrolujte, že má řetěz správné napětí a zda není třeba vyměnit kazetu či převodníky. Nezapomeňte zkontrolovat opotřebení lanek a v případě potřeby je vyměňte.

Tipy pro SILNIČNÍ KOLA

alt

Tip 1 Zkontrolujte své brzdové destičky

Pečlivě zkontrolujte míru opotřebení a správné seřízení. Brzdové destičky a také brzdný povrch ráfků důkladně očistěte. Prodloužíte tak životnost obojího. Pro zajištění špičkové funkce brzd a bezpečnosti svého brzdného systému Shimano využívejte vždy brzdové destičky Shimano.

alt

Tip 2 Seřízení brzd

Umístěte přední a zadní brzdu tak, aby odpovídala síle vašich rukou. Pokud máte pravou ruku silnější, umístěte zadní brzdu na pravou stranu. Přední brzdu pak bude ovládat levá ruka. Výhodou je, že pokud potřebujete nečekaně zastavit, půjde maximum síly do zadní brzdy. To zabrání tomu, aby vás setrvačnost vymrštila přes řídítka.   

alt

Tip 3 Pravidelná údržba

Pokud vaše kolo potřebuje údržbu, neodkládejte ji příliš dlouho. Často to bývá tak, že čím déle údržbu odkládáte, tím více se problémy zhoršují. Při práci na vlastním kole vždy využívejte správné nástroje pro údržbu. Nástroje jsou stejně důležité jako samotné komponenty. Kolo důkladně vyčistíte pomocí našeho odmašťovače Shimano se speciálním složením. Jeho použití oceníte také u obtížně přístupných míst na kole.  

alt

Tip 4 Čistý řetěz je klíčový

Po každých dvou či třech jízdách doporučujeme řetěz otřít hadříkem. Pozor, abyste při tom nevetřeli nečistoty mezi články řetězu. Nepromazávejte kazetu, protože na mazivu ulpívají nečistoty.

Nejlepší servis naleznete u svého místního prodejce.

Vědět, že prodejce Shimano není nikdy daleko, dává pocit jistoty.

Najděte ten správný díl

Pouze s použitím originálních dílů Shimano zůstávají komponenty Shimano 100% originální!

Souhlas s cookies

Tyto webové stránky používají soubory cookies s cílem zlepšit váš uživatelský zážitek.